5/6/2021

A total of one hundred short domestic and foreign videos promoting the Czech Republic were entered in this year's Tourfilm 2021 competition. The jury, which included Febiofest director Kamil Spáčil and Zlín Film Festival director Jarmila Záhorová, awarded the main prizes to the films: Adolf Loos Plzeň in the domestic category of the competition and the British film The Gift of Travel in the international category.

Back in 2018, my girlfriend Emma surprised me with an amazing trip to Prague. As always, I took my camera along with me and ended up filming the whole 4 day trip. I tried to capture all of the fun, the sights and the beers (!) that we had when exploring this amazing city. So when I saw the Tourfilm competition was announced, I thought the video might be a good fit - but I never expected to win it! We now cannot wait to head back out to the Czech Republic again soon and explore some new places,“ said Ryan Hall, winner of the international category of the Tourfilm competition.

The winning videos (winning and honourable awards) will receive media coverage in the marketing activities of CzechTourism. The domestic images will appear on the travel portal Kudy z nudy and its Facebook profile. The foreign tourist films will be used on CzechTourism’s foreign social networks and, in the event of a favourable epidemiological situation, should also appear at partner film festivals (International Outdoor Film Festival, Zlín Film Festival, Ji.hlava). In addition, the winner of the international category will have the opportunity to visit the Czech Republic and, as part of the "influencer trip", CzechTourism will prepare a tailor-made programme to support additional media-worthy content for the Czech Republic.

"Tourfilm was a great concept when it started. It was a festival that mediated the experience of travelling to places that were completely or almost completely inaccessible at the time. Fifty years later, however, the situation is completely different – overlooking the current epidemiological situation, the world is open to travellers, information exchange has accelerated, videos, movies and internet search engines invite viewers to visit foreign destinations. A fundamental change of the Karlovy Vary festival to an online competition will allow us to adapt supply to demand and reduce costs by one tenth compared to the original concept,” comments Jan Herget, director of CzechTourism, about the change in Tourfilm.

CzechTourism announced the competition at the beginning of this year, collecting videos of up to 3 minutes in length in the regions of the Czech Republic (for destination management organisations) and international travellers (through its foreign agency). A total of 47 videos were entered in the domestic category of the competition, and 53 videos from 12 countries were entered in the international category. The chairman of the expert jury, which selected the finalists and subsequent winners in two rounds, was the director of Febiofest, Kamil Spáčil. The jury further comprised the director of the Zlín Film Festival, Jarmila Záhorová, and the founder of the professional communication agency for tourism COT group Eva Frindtová, among others.
 

COMPETITION RESULTS

 

Domestic Competition


Main Award
Motion picture Adolf Loos Plzeň: Discover the fate of unique interiors, nominated by Plzeň – TURISMUS, directed by Jaroslav Kratochvíl, produced by Studio Petrohrad and Frame Films. This is a teaser from the emerging film Comfortable Century about Loos's interiors in Plzeň. This technically unique film managed to not only reflect the unique architectural value of the designs by this world-famous architect, but also their post-war history and the fates of their original inhabitants. https://youtu.be/SScM6gRQB0sHonourable Award
Motion picture Luhačovice – The spring of experience, nominated by o.p.s. Luhačovické Zálesí, directed by Pavel Vrága, produced by AB Advertising Company. 
https://www.youtube.com/watch?v=sdA3fiUcWKQ

Honourable Award
Motion picture Vinařské t(r)ipy Znojmo, nominated by Znojemská Beseda, directed by Jan Otruba, produced by VideoBrothers s.r.o. https://www.youtube.com/watch?v=uYTKEbiCQkA
 

International Competition


Main Award 
Motion picture The Gift of Travel (Prague), author Ryan Hall, Great Britain
https://youtu.be/2WxtwK4BdasSpecial Award 
Motion picture Czech Republic – A Christmas Special, produced by Golden Llama Productions, directed by Nathaniel Connell, USA
https://vimeo.com/308314822

Honorary Award 
Motion picture Prague with locals, Sabrina Wulf for BudgetTraveller, Germany
https://fb.watch/3IZWpFaq3H/

Honorary Award 
Motion picture Walk. Pray. Love., author Jeong Jiho, South Korea
https://vimeo.com/516020335

3/29/2021

The acquisition of videos for the international Tourfilm competition was completed and the evaluation took place in two rounds.

The winning shots will be announced online on April 30, 2021. One main prize, two honorable mentions and one special prize will be awarded.

1/29/2021

The acquisition of the videos for Tourfilm competition has started. The deadline for video submission is February 26th, 2021.

1/5/2021

Registration for the 55th Tourfilm Festival will be open soon! All important information can be found on this website.

1/23/2019

Letošní, 52. ročník festivalu TOURFILM se uskuteční ve dnech 4.–5. října 2019. Těšíme se na vás opět v Grandhotelu Ambassador v Karlových Varech.

1/21/2019

CALL FOR ENTRIES NOW OPEN!
Our 2019 Call for Entries is now open. You can submit your film online in the categories: "Promo spot with the theme of travel up to 3 minutes"; "Promo spot with the theme of travel longer than 3 minutes"; "Documentary films with the theme of travel (including TV and online programs)" and "Amateur short film or 'vlog' with the theme of travel (up to 60 minutes)".

Submit your film here.

10/5/2018

Grand Prix pro letošní rok připadá spotu The Route of Fate režiséra Romána Parrado!
V rámci mezinárodní soutěžní části letošního ročníku MFF Tourfilm se nám sešlo velké množství kvalitních a zajímavých snímků, velkým vítězem, ale může být jen jeden!
Gratulujeme!
 
https://www.youtube.com/watch?v=AH1izE41xu

10/3/2018

Přednáška o českém prvenství na extrémní výzvě Lapland Extreme Chalenge.
Dozvíte se, jaké to je strávit v mrazu 27 dní a 13 hodin. Jaká úskalí musí člověk překonat při zdolávání 1049 kilometrů dlouhé trati vedoucí skrze zasněženou krajinu polárního kruhu? To vše vám představí veselá dvojka
Markéta s Adamem. První a jediní na světě, kdo tuto výzvu pokořili!
Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška: Na extrémní výzvu odpověděli Češi v pátečním programu od 14:30 ve velkém sále.

marvanova.jpg

10/1/2018

Cestopisné TV fejetony už překročily hranici šesti set dílů a zavedly diváky do téměř padesáti destinací celého světa. Ojedinělý projekt ČT Ostrava - výjimečný i délkou jednotlivých dílů do šesti minut - představí v ukázkách jeden z autorů Petr Voldán. Pozve Vás mimo jiné do Kaplického domu ve Walesu, jihokorejské kavárny Bořka Šípka nebo do kaple Svatého otce v Římě...
Petr Voldán - Postřehy odjinud: Česko-slovenské stopy ve světě najdete v pátečním programu od 16:45.

voldan.jpg

9/28/2018

Odtrhnout se na půl roku, zdolat Mongolsko a uvíznout na Sibiři. Že jste si takto svatební cestu nepředstavovali? Za 6 měsíců zdolali 35 000 km v teplotách od +30° C do -30° C, honili mongolské jaky i orlosupa, spálili se na poušti Gobi a otužovali v jezeře Bajkal. A na závěr BAM road, jedna z nejnebezpečnějších cest světa, kde vás adrenalin fackuje každý den a musíte se spolehnout jen sami na sebe, ale někdy ani to nestačí. To vše ve dvojici a v jednom, téměř třicetiletém autě.
Bronco místo hotelu: Netradiční svatební cesta přes Mongolsko až na Sibiř se objeví v sobotním programu od 14:45.
 

9/26/2018

Cestujte po světě a pracujte odkudkoli!
Digitální nomádství je životní styl a pro některé dreamjob! 
Martin Rosulek vyrazil na svoji první nomádskou cestu již v roce 2011 a podělí se s vámi o tipy, jak udělat první krok, co vše je třeba zařídit nebo jaké destinace jsou pro začínající nomády ty nejlepší.
A hlavně kde a jak hledat práci, jak oslovit klienty a získat zakázky, které zaplatí náklady na život a zábavu k tomu!
První kroky digitálních nomádů aneb Jak začít cestovat a přitom pracovat na dálku najdete v pátečním programu od 15:15.

rosulek.jpg

9/24/2018

Loni v září nastoupilo pět Češek do maličkých indických vozítek – tuk-tuků – a vydaly se napříč Jižní Amerikou. Start: Kolumbie, cíl: největší solná pláň světa Salar de Uyuni v Bolívii. Navzdory spoustě potíží se expedice těsně před
Štědrým dnem úspěšně dostala do cíle. Jak cestu zvládala indická vozítka? A jak cestovatelky? To se dozvíte, když dorazíte.
Lucie Radová: Ženská výprava v tuk-tucích Jižní Amerikou vás čeká v pátečním programu Tourfilmu od 17:15.

radova.jpg