Porota 2018

 

stoll_orez.jpg

prof. Martin Štoll – předseda poroty

režisér a vysokoškolský profesor

Český režisér, scenárista, kameraman a dramaturg dokumentárních filmů, dále teoretik filmu a médií, pedagog a nakladatel, absolvent FAMU. Pracoval jako dramaturg (resp. vedoucí dramaturg) Centra publicistiky a dokumentaristiky v České televizi (1999–2008). Dále působil na Literární akademii (Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého) v Praze, kde garantoval obory Komunikace v médiích a Mediální tvorba a zastával různé pozice (prorektor 2006–2010; rektor 2010–2013). Docentem byl jmenován na Fakultě filmové a televizní Vysoké školy múzických umění v Bratislavě (2007), kde také vyučoval v Ateliéru dokumentárnej tvorby. 18. května 2017 byl prezidentem Andrejem Kiskou v Bratislavě jmenován profesorem v oboru Filmového umění a multimédií.
Je autorem 55 autorských dokumentárních filmů z nichž snímek Cesta na Vostok byla oceněn na Tourfilmu v roce 2012.
Působí jako vědecký pracovník a pedagog Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde mj. garantuje obor Mediální studia.
Bývá členem porot mezinárodních festivalů i národních přehlídek, založil s Jiřím Flídrem festival dokumentárních filmů se sociální tematikou NADOTEK v Ústí nad Orlicí, jehož byl programovým ředitelem (2001–2012). Zastupoval Českou republiku na mnohých odborných sympoziích, konferencích (European Quality TV) a festivalech.
 

Zika.png


Adolf Zika

fotograf, režisér

Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo. V roce 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem a o čtyři roky později ho prezentoval také Olympus. Fotografie Adolfa Ziky se již prodaly v pařížském Louvru na Parisphoto, ale také v mnoha jiných zemích světa. Vydal celkem sedm fotografických knih, přičemž nejrozsáhlejší je asi dodnes částečně retrospektivní publikace fotografií  Luxurious Luminescence. Adolf Zika natočil více jak stopadesát televizních reklam a šest celovečerních dokumentárních filmů, přičemž jeho film i světově uznávaném fotografovi Janu Saudkovi s podtitulem "V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu", byl oceněn na filmovém festivalu EuroFest v Montrealu cenou Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film. V roce 2014 si vyzkoušel kouzlo hraného filmu, za který rok na to obdržel hlavní cenu za nejlepší motorkářský film roku na IMFF New York v Brooklynu. V letošním roce (2018) spatřil světlo světa jeho poslední snímek "Robert Vano, portrét člověka", věnovaný životě a tvorbě tohoto známého fotografa a zajímavého světoběžníka.
 

Inkena.png


Sandra Inkena

ředitelka Mezinárodního filmového festivalu s cestovatelskou tematikou Tourfilm Riga, Riga – Lotyšsko

Absolventka lotyšské univerzity. Zahájila svou kariéru jako redaktorka ve Vydavatelství "Lotyšská encyklopedie". Později pracovala jako manažer pro podporu podnikání v lotyšské Obchodní a průmyslové komoře.
V roce 2004 začala pracovat v městské radě v Rize jako ředitelka Koordinačního a informačního centra cestovního ruchu, kde strávila 7 let. Centrum bylo zodpovědné za rozvoj cestovního ruchu ve městě Riga. Později se připojila k Úřadu pro zahraniční věci Městské rady v Rize.
V roce 2008 se pustila do organizace Mezinárodního filmového festivalu cestovního ruchu "TOURFILM RIGA", podporovaného Městskou radou v Rize. Letos se tedy konal již 11. ročník.
 

Marcos-(1).png


Hugo Marcos

ředitel Mezinárodního filmového festivalu cestovního ruchu ART & TUR, Leiria - Portugalsko

Ovlivněn rodinným podnikáním se rychle rozhodl ukončit studia a začít pracovat. Po několika letech sbírání zkušeností v Portugalsku a Španělsku získává inspiraci v cestovním ruchu, což ho vede k návratu ke studiu a ukončení studia cestovního ruchu na univerzitním institutu Maia - ISMAI v Portugalsku.
V roce 2008 byl pozván jedním ze svých profesorů do týmu Mezinárodního filmového festivalu cestovního ruchu ART & TUR a po dvou letech (2010) převzal funkci výkonného ředitele festivalu.
V roce 2017, po deseti letech věnovaném festivalu ART & TUR, byl Hugo jmenován na pozici generálního tajemníka CIFFT - Mezinárodního výboru festivalů cestovního ruchu. Tuto funkci zastává dodnes.
Hugo je také členem poroty na jednom z nejprestižnějších filmových festivalů cestovního ruchu na světě a nově je také odpovědný za portugalský a španělský jazyk na Country Market na Cannes Corporate Media & TV Awards.
 

Barabas.png


Pavol Barabáš

režisér dokumentárních filmů, cestovatel

Absolvoval studium zvukové a obrazové techniky na Vysoké škole technické v Bratislavě.
Natočil desítky dokumentárních snímků z těch nejodlehlejších oblastí světa nejen o extrémních výpravách, ale také o respektu k přírodě a duchovním hodnotám. Jeho filmy spojuje vždy silný příběh, objevování dosud neobjevených míst a výjimečné výkony lidí v extrémních podmínkách.
Je mezinárodně nejúspěšnějším slovenským dokumentaristou, za svoje filmy obdržel více než 250 ocenění na domácích i zahraničních festivalech.

Kammel-(1).png


Alexander V. Kammel

čestný člen poroty
Prezident a majitel Filmservice International a ředitel CIFFT


Alexander V. Kammel je prezidentem a vlastníkem společnosti Filmservice International, která je největším evropským organizátorem firemních filmových festivalů. Je ředitelem známých festivalů "Internationale Wirtschaftsfilmtage", "AutoVision" a "Cannes Corporate Media & TV Awards". Alexander zavedl a od roku 2010 pravidelně uděluje ocenění Cannes Corporate Media & TV Awards. Festival se neustále rozrůstá a postupně se stal jedním z nejlepších festivalů odborných filmů na světě. Dále je spoluzakladatelem a ředitelem vídeňského "Festivalu festivalů", který uděluje Grand Prix CIFFT za nejlepší světové turistické filmy. Je také předsedou rakouského archivu pro firemní, vzdělávací a kulturní audiovizuální média a organizátorem "Staatspreis Wirtschaftsfilm", který se koná každé dva roky z iniciativy rakouského Ministerstva pro digitální a hospodářské záležitosti v Rakousku. Kromě své vášně pro odborné filmové festivaly hraje golf a cestuje po celém světě.

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft

Festival Tourfilm je podporován Karlovarským krajem formou neinvestiční dotace.