Porota 2018

 

dobrkovska.png

Lada Dobrkovská

předsedkyně poroty, ředitelka TV kanálu National Geographic

Zastupuje více než 12 let v České a Slovenské republice společnost National Geographic. Televizní kanál National Geographic (NG) celosvětově odstartoval v roce 1997 a v ČR a SR byl uveden na trh v roce 2006. Nabízí zcela nový pohled na vědu, techniku, historii, divokou přírodu a mnohé další tematické okruhy. Neustále zkvalitňuje obsah vysílání, flexibilně reaguje na aktuální dění ve světě a je určen pro celou rodinu. NG je stabilní a populární značka a jejím mottem je „Stále dál“. V České republice sleduje stanici téměř jeden milion domácností.

regp03_orez-(1).jpg


Jerzy Porębski

polský producent, scenárista a režisér

Pro své dokumentární filmy hledá náměty zejména v historii polského horolezectví v nejvyšších horách (např. filmy Zakopiańczycy, 2014, Manslu, 2014). Častým tématem jeho dokumentů je i historie Tatranské záchranné služby TOPR (např. filmy Na každé zavolání náčelníka, 2009 nebo Záchrana přichází z nebes, 2010). Pro své filmy vyhledává zajímavé a mnohdy již zapomenuté příběhy, které nechává znovu ožít prostřednictvím vyprávění přímých účastníků a pamětníků, ale také významných světových horolezců jako je například Reinhold Messner nebo Kurt Diemberg. V současné době se Jerzy Porębski kromě filmového umění věnuje také produkování a psaní scénářů kreslených komiksů se zaměřením na významné události v historii světového horolezectví (např. Tragédie Lho La. Začátek konce, 2012; Hermann Buhl - Velké a krásné je to, co se počítá, 2014), které úspěšně publikoval v řadě významných zahraničních časopisů a vystavoval v Polsku, ve Španělsku a Argentině..

mullerova.png


Alena Müllerová

kreativní producentka České televize

Alena Müllerová vystudovala katedru dramaturgie a scenáristiky FAMU. Jako dramaturgyně a scenáristka se zabývala zprvu hlavně dokumentárním filmem (např. spolupráce s Helenou Třeštíkovou na sběrných projektech). Od roku 1998 pracuje v České televizi, kde řídila Centrum dokumentární, publicistické a vzdělávací tvorby, podílela se na přípravě programového schématu a řady úspěšných televizních formátů. Od roku 2012 je kreativní producentkou ČT.

badinkova.png


Klára Badinková

ředitelka Zahraničního zastoupení cestovního ruchu Slovenska v ČR

Po absolvování ekonomické školy v Banské Bystrici se zaměřením na management a marketing, působila v národní centrále cestovního ruchu Slovenské republiky. Od začátku se specializovala na organizování prezentací, workshopů, press tripů a mediálních kampaní. Spolupracovala na tvorbě dokumentů o Slovensku pro zahraniční televize, rozhlas a tisk.  Absolvovala odbornou stáž marketingu cestovního ruchu v Japonsku a od roku 2007 zastupuje slovenský cestovní ruch v České republice.
Mimo marketingové aktivity se podílí na dokumentech o cestovním ruchu  jako: Toulavá kamera (Speciál o Slovensku), Kluci v akci (slovenská gastronomie), Objektiv (reportáže z regiónů). V rámci své pracovní náplně organizuje poznávací cesty pro české novináře, připravuje a koordinuje prezentační eventy  pro odborníky i širokou veřejnost  (Slovenské dny v Praze i jiných městech České republiky, Slovensko-české workshopy pro odbornou veřejnost) a prezentuje Slovensko na cestovatelských festivalech. Již několik let aktivně spolupracuje s Českým rozhlasem, pravidelně informuje českou veřejnost o slovenských zajímavostech a novinkách v pořadech Dobré ráno s Dvojkou, Setkání na Radiožurnálu a Slovenská mozaika na rádiu ZET.

svatek.png


Dan Svátek

český filmový režisér, scenárista, producent a herec

Jedna z jeho prvních prací byl krátkometrážní film Soví řeka (1998), jenž byl oceněn cenami na mezinárodních festivalech. Do kontaktu s profesionálním filmem přišel ještě na filmové škole. Jako praktikant režie se účastnil natáčení amerického velkofilmu režiséra Briana de Palmy Mission: Impossible (1998). Hned po studiích filmu vedly jeho kroky za hranice České republiky. Jako doprovod a člen natáčecího štábu se účastnil třináctiměsíční cyklistické expedice, která objela různé světadíly na kole. Tuto výpravu popsal v cestopisné knize s názvem Cesta kolem světa. Po návratu ze světa pracoval u filmu jako pomocný režisér. O pár měsíců později, v roce 2000, natočil povídku v triptychu tří režisérů Začátek světa. V roce 2002 debutoval svým vlastním celovečerním snímkem Zatracení (The Damned), pojednávající o mladíkovi, který byl zadržen při pokusu propašovat heroin z jihovýchodní Asie. Kromě jiných mezinárodních festivalů se účastnil hlavní soutěže filmového festivalu kategorie „A“ v Moskvě. V roce 2005 natočil další, anglicky mluvený, celovečerní film s názvem Blízko nebe (Close to Heaven), ke kterému si sám napsal scénář a film také produkoval. Dalším celovečerním filmem Dana Svátka byl Hodinu nevíš (2009), příběh nemocničního vraha natočený v česko-slovenské koprodukci. V roce 2012 natočil televizní thriller Occamova břitva, který byl na největším televizním festivalu v Monte Carlu nominován na Zlatou nymfu za režii, nejlepší televizní film a nejlepší herce v hlavních rolích. V současné době je v kině jeho nejnovější film natočený podle knihy Josefa Formánka Úsměvy smutných mužů.

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft