Festival probíhá v Grand Hotelu Ambassador, T. G. Masaryka 24, 360 01 Karlovy Vary  mapa
Vstup na všechny body programu je zdarma.
 

Orpheum
Helmer
Mattoni

8:00

9:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

Orpheum

09:00 - 09:45 TOURFILM BEST OF 2017

09:00 - 09:45

TOURFILM BEST OF 2017

10:00 - 11:15 RUDA ŠVAŘÍČEK - Dva měsíce plné extrémů a kuriozit

10:00 - 11:15

RUDA ŠVAŘÍČEK - Dva měsíce plné extrémů a kuriozit

Dva měsíce plné extrémů i kuriozit
Nejposvátenější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Unikátní nebeský pohřeb, kdy se tělo seká supům… Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína s největšími stavbami světa... Velká zeď a malé duše... Posvátné hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan a prý nejkrásnější hora světa - Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa... Ochutnáme odlišné světy...!


Rudolf Švaříček
cestovatel a dobrodruh
Dobrodruh s širokým záběrem aktivit. Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie, ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy (český prvovýstup na Carstensz).
Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností či happeningy.
 

11:30 - 12:45 KAREL KOVÁŘ alias youtuber KOVY - Já jsem YouTuber

11:30 - 12:45

KAREL KOVÁŘ alias youtuber KOVY - Já jsem YouTuber

JÁ JSEM YOUTUBER
Jak funguje YouTube scéna u nás i v cizině, co jsou YouTube spaces, zda a jak se dá prosadit u nás i v zahraničí? Co dá youtuberovi pobyt v USA, jak moc ovlivňuje YouTube jeho život, jaká jsou úskalí a radosti získané slávy? Být YouTuber neznamená natočit 10 minut trapných řečí a pak sklízet likes a mraky peněz od agentur a sponzorů. Jsou videa, která autor vymýšlí týden a pak dva dny od rána do večera natáčí, stříhá, titulkuje... 

Karel Kovář alias KOVY
YouTuber
Karel Kovář, známý jako Kovy, je český youtubervloger a student. V současnosti má na svém hlavním YouTube kanále přes 577 tisíc odběratelů. Jeho nejsledovanější video je parodie na píseň Despacito, které brzy přesáhne 5mil. zhlednutí. Vyhrál v anketě Bloger roku 2016. Časopisem Forbes byl označen za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích v roce 2016 a poté se v roce 2017 objevil na dvacátém místě žebříčku „30 pod 30“, uvádějícím 30 nejtalentovanějších Čechů ve věku pod 30 let vybraných tímto časopisem.)

13:00 - 14:15 VOJTA KOTEK, RADEK JAROŠ - Český prvovýstup na Altaji

13:00 - 14:15

VOJTA KOTEK, RADEK JAROŠ - Český prvovýstup na Altaji

ČESKÝ PRVOVÝSTUP NA ALTAJI
Expedici českých dobrodruhů za pojmenováním jedné kavkazské hory vedl nejlepší český horolezec Radek Jaroš. V týmu byli členové Divadla Járy Cimrmana. Vojta Kotek je režisérem filmu Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny, který tuto výpravu zaznamenal a v rámci přednášky jej budete moci zhlédnout.

14:30 - 15:45 VILÉM RUDOLF - Historie dobývání polárních krajů

14:30 - 15:45

VILÉM RUDOLF - Historie dobývání polárních krajů

MRAZIVÉ HORIZONTY
O krásách mrazivých expedic povypráví jeden ze dvou českých polárníků, kteří mají dobytý jižní i severní pól. Co jej tam táhne? Co všechno se dá zažít při potápěčské expedici do Antarktidy? V čem se liší oba světové póly, co se odehrává v člověku, když je v nelidském mrazu odkázán jen sám na sebe..?

Vilém Rudolf
polárník
Významný český polárník. První Čech, který došel pěšky na severní i jižní pól.
Má za sebou mnoho dalších cest do polárních krajů: pobyt na české polární stanici v Antarktidě (1997), výpravu na Antartický polostrov a přilehlé ostrovy (1998), polární expedici na Špicberky, Baffinův ostrov, expedici k ostrovu Jan Mayen, několikrát navštívil Grónsko. Toulal se také Aljaškou a v okolí řeky Mackenzie.
 

16:00 - 17:30 JIŘÍ KOLBABA - Fotograf na cestách - splněný sen

16:00 - 17:30

JIŘÍ KOLBABA - Fotograf na cestách - splněný sen

Fotograf na cestách - splněný sen

V tomto nestandardním pořadu představí cestovatel množství snímků přírody, lidských tváří, zvířat a situací ze všech šesti kontinentů planety. Exotický výlet objasní specifika některých oblastí, přiblíží subjektivní pocity autora při snímání fotografií a přirozeně motivuje diváky k jejich vlastním cestovatelským projektům a fotografování. Večer plný inspirací mimo jiné objasní mechanismy globálního cestování a zásady kompoziční tvorby.

Jiří Kolbaba
fotograf
Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba vyjíždí každý rok na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Vozí textový a obrazový materiál, který pravidelně zpracovává do veřejných a mediálních projektů. V Česku i zahraničí organizuje tématické fotovýstavy o krásách světa. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců.

19:30 - 21:30 DIVADLO JÁRY CIMRMANA, BLANÍK (rozklikněte pro podrobnosti)

19:30 - 21:30

DIVADLO JÁRY CIMRMANA, BLANÍK (rozklikněte pro podrobnosti)

na představení je nutné mít vstupenku - soutěž na FCB/tourfilmfestival nebo zde na webu (+odkaz www.tour-film.cz/soutez), v médiích a v rámci festivalového programu

Výjimečná událost, unikátní příležitost! Legenda naší divadelní historie, pilíř českého osobitého humoru - Divadlo Járy Cimrmana přijede do Karlových Varů! V místě konání hlavního festivalového programu, v Grandhotelu Ambassador, se velký sál během sobotního večera promění v divadelní prostor, kde bude odehrána hra Blaník. Vstup zdarma - ovšem pouze pro ty, kdo získají vstupenky během programu festivalu při jednotlivých soutěžích

Helmer

09:30 - 11:30 TOURFILM - best of 2016 Komentovaný výběr oceněných filmů loňského ročníku

09:30 - 11:30

TOURFILM - best of 2016 Komentovaný výběr oceněných filmů loňského ročníku

11:45 - 13:00 JANA A DAN URBANOVI - Dokola kilem-asijská etapa

11:45 - 13:00

JANA A DAN URBANOVI - Dokola kilem-asijská etapa

DOKOLA KILEM - ASIJSKÁ ETAPA
Jak se dá doma na koleni a bez garáže vyrobit prakticky od nuly expediční speciál (Škoda 100) a jak se připravuje velká cesta? Janě a Danovi se podařilo projet celkem 15 zemí - 16 475 km. Na vlastní oči poznali život v Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu a v dalších zemích. Nevšedních zážitků během cesty měli nepočítaně...


Jana a Dan Urbanovi
cestovatelé
Jana a Dan Urbanovi jsou manželé a mají zásadní výhodu - oba jsou nadšení cestovatelé a cesta je pro ně důležitější než cíl. Se svou Barčou (Škoda 100) vyrazili na svou životní expedici, která zdaleka nekončí první asijsou výpravou.
"Cestování jako dřív, bez GPS a hotelů."
 

13:15 - 14:15 "Na vlastních nohou" – Stonožka s BĚLOU JENSEN

13:15 - 14:15

"Na vlastních nohou" – Stonožka s BĚLOU JENSEN

Charitativní dražba obrazů stonožkových dětí, jejíž výtěžek poputuje na výzkum léčby a podporu boje s Crohnovou nemocí, zánětlivého onemocnění trávícího ústrojí. 

Běla Gran Jensen je Češka, která roku 1969 emigrovala do Norska. Po listopadu 1989 se poprvé po dvaceti letech vrátila do Československa a roku 1990 založila Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka, dobrovolnou humanitární a mírovou organizaci, v níž děti pomáhají jiným dětem. V hnutí pracují dnes tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách. I na Slovensku, v Norsku, Polsku, a v Kanadě zapustilo své kořeny. Děti malují vánoční přání, získávají finanční prostředky organizováním Stonožkových týdnů, pořádají sbírky na pomoc nemocným a postiženým dětem v Česku i v jiných zemích světa.
Práce paní Jensen a jejích Stonožkových dětí byla mnohokrát oceněna.
 

14:30 - 16:15 TOURREGIONFILM BEST 2017 - výběr ze soutěžních filmů

14:30 - 16:15

TOURREGIONFILM BEST 2017 - výběr ze soutěžních filmů

16:30 - 17:45 KATEŘINA KARÁSKOVÁ - Kde ženy vládnou

16:30 - 17:45

KATEŘINA KARÁSKOVÁ - Kde ženy vládnou

KDE ŽENY VLÁDNOU
Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost. Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy! Kateřina vás zavede do čtyř velmi neobvyklých kultur. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.

Kateřina Karásková
cestovatelka a malířka
Vystudovala práva, ale už 14 let cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. Inspirují ji domorodé kultury, silné ženy a problémy rozvojového světa. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a eko zemědělské projekty. Mezitím hledala po světě kmeny, v nichž mají hlavní slovo ženy. Napsala o nich knihu Kde ženy vládnou.

17:45 - 19:30 TOURFILM BEST 2017 - výběr ze soutěžních filmů

17:45 - 19:30

TOURFILM BEST 2017 - výběr ze soutěžních filmů

Mattoni

09:30 - 11:00 Zábavné dopoledne pro rodiče s dětmi - hry a soutěže s cestovatelskou tématikou

09:30 - 11:00

Zábavné dopoledne pro rodiče s dětmi - hry a soutěže s cestovatelskou tématikou

11:15 - 12:30 MARTIN PROCHÁZKA - Krásy české divoké přírody

11:15 - 12:30

MARTIN PROCHÁZKA - Krásy české divoké přírody

KRÁSY ČESKÉ DIVOKÉ PŘÍRODY
Mnoho lidí hledá krásu přírody daleko ve světě, ale netuší, že naše malá země má take co nabídnout. A není toho zrovna málo! Podzimní barvy a zvuky jelení říje na horách, kde si králové přírody drží harémy a podstupují tvrdé souboje - o samice, o ženské! Nebo jarní dlouhé čekání, kdy po soumraku opouštějí své domovy jezevci a lišky s mláďaty, která si za tmy hrají „před domem". Není nad zimní pochůzky na horách v hlubokém sněhu, kde pátráme po velkých šelmách, jako je vlk, rys nebo medvěd. Vítejte v české divočině!

Martin Procházka
fotograf
Specializuje se na focení a natáčení zvířat na souši i pod hladinou. Pravidelně své snímky a příběhy prezentuje v českých časopisech a je autorem více než desítky fotografických výstav. Své dílo prodává do celého světa. Kromě jiného má dar poutavě přednášet dětem i studentům, stejně jako široké veřejnosti na cestovatelských festivalech a v sálech po celé České republice. V posledních letech se osvětou snaží pomoci záchraně žraloků.

12:45 - 14:00 MIROSLAV NAVARA - 50 let Tourfilmu

12:45 - 14:00

MIROSLAV NAVARA - 50 let Tourfilmu

50 LET TOURFILMU
Miroslav Navara je živou součástí celého padesát let trvajícího příběhu festivalu Tourfilm - prvního a nejdéle fungujícího filmového festivalu na světě, který se věnuje cestovatelské tématice. Letošní jubileum umožňuje zavzpomínat na výjimečné milníky v dějinách festivalu - jak festival fungoval za komunismu? Jak se do desítek let fungování této akce (a do srdcí návštěvníků) vepsal už legendární ředitel a pořadatel celé akce Dr.Josef Schütz? Jaké byly největší hvězdy uplynulých let, jako Erich Von Daniken, Michael Palin, Reinhold Messner anebo Jane Goodall. Stejně tak bude Miroslav Navara vzpomínat i na zážitky ze zákulisí – víte, kolik korun se propilo v prvních ročnících? Proč  jeden z prvních pořadatelů po skončení akce raději emigroval...?

Miroslav Navara
novinář
V cestovním ruchu působí od roku 1965 – jako novinář, publicista a specialista na komunikaci a propagaci. Viceprezident Mezinárodní federace novinářů a publicistů cestovního ruchu (FIJET – 1965-2015), České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press (dříve Klub FIJET ČSSN) a Světového sdružení médií cestovního ruchu World Travel Media Guild. Navštívil celkem 73 zemí. Je držitelem ceny Zlaté pero turistiky v mezinárodní novinářské soutěži (1979), ceny Airone dell´ amicizia (Itálie-Tourfilm 1992) a Premio Speciale Amici di Lignano (2008).    

14:15 - 16:15 TOMÁŠ TŘEŠTÍK - povídání a miniworkshop nad fotkami účastníků

14:15 - 16:15

TOMÁŠ TŘEŠTÍK - povídání a miniworkshop nad fotkami účastníků

Povídání s fotografem Tomášem Třeštíkem a následný miniworkshop s besedou nad fotkami účastníků
Unikátní příležitost pro všechny milovníky kvalitní fotografie, dokonce i pro  fotografy, kteří díky miniworkshopu budou mít možnost dovědět se něco z dílny úspěšného tvůrce a diskutovat nad vlastními snímky.
„Povídání o tom, co fotím a proč. Jak fotím, když cestuji. Následně by se účastníci mohli na chvíli rozejít a fotit, abychom se pak setkali nad jejich fotkami z Varů, je to ok?" 


Tomáš Třeštík
fotograf
Kdo sleduje veleúspěšný fcb profil osobitého muže a slavného fotografa ví, že nás čeká pozoruhodné setkání. Jak představil sám sebe pro potřeby festivalového katalogu? „Reklamní a portrétní fotograf, umělec života. Umím to pěti slovama, dobrý, ne?" 
 

16:45 - 18:00 MAREK AUDY - České objevy největších jeskyní světa

16:45 - 18:00

MAREK AUDY - České objevy největších jeskyní světa

ČESKÉ OBJEVY NEJVĚTŠÍCH JESKYNÍ SVĚTA
Série 15 výzkumných výprav do neprobádaných míst stolových hor Guayánské vysočiny přinesla mimo jiné dramatické zážitky z expedice na Akopán, seznámení s mysteriózní krajinou tepuí či domorodci z etnika Taurepan. V rámci přednášky vás čeká unikátní 3D projekce!!!


Marek Audy
speleolog a 3D fotograf 
Od dětství se věnuje speleologii. Od konce 80. let organizuje speleologické expedice do zajímavých krasových oblastí celého světa. Je objevitelem nejdelších pískovcových jeskyní světa.
Vedle vlastní explorace nových jeskynních systému se věnuje fotografování a stereoskopii (3D). Jako náš největší specialista na podzemní fotografii dokumentoval řadu mezinárodních speleologických objevů. V současné době je předsedou České speleologické společnosti.
 

18:15 - 19:30 IVETA TOUŠLOVÁ - Toulavá kamera za krásami ČR

18:15 - 19:30

IVETA TOUŠLOVÁ - Toulavá kamera za krásami ČR

TOULAVÁ KAMERA NA CESTÁCH ZA KRÁSAMI ČR
Televizní pořad Toulavá kamera jako zásadní fenomén českého mediálního světa.  Autorka tohoto slavného cyklu tak obrátila pozornost veřejnosti zpět k České republice a každé nové vydání ukazuje, jak je naše země krásná a mnozí naši obyvatelé jedineční. Dopřejte si setkání s výjimečnou ženou a poslechněte si, co zažívá během natáčení, jak se připravuje televizní cyklus, co je důležité mít na paměti, aby vznikly i další tak  úspěšné cykly, jaké Iveta vytváří: Gejzír, 13. komnata anebo Rub a líc.  

Iveta Toušlová
moderátorka 
Iveta Toušlová, oblíbená autorka a moderátorka pořadů České televize -  13. komnata, Gejzír, Rub a Líc a hlavně populární Toulavá kamera. Žena, která podle odborníků na cestovní ruch naučila Čechy opět se toulat po Česku. Ona sama pak o sobě říká, že je hlavně sběratelkou příběhů. Řadu z nich také vetkla do svých knih.

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft