Umělci a tvůrci

jaromir99.png

Jaromír 99

– výtvarník, hudebník, textař

Jaromír Švejdík (* 1963, Jeseník) známý také pod pseudonymem Jaromír 99 je český zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník. Před nástupem na vojnu založil v osmdesátých letech punkovou skupinu Chlapi z práce. Od roku 1989 zpívá v kapele Priessnitz, pro kterou píše většinu textů. V roce 2004 stál u vzniku projektu Umakart, v roce 2007 pak u vzniku tria Jaromir 99 & The Bombers, jehož debutové album je soundtrackem ke Švejdíkovu komiksu Bomber. V letech 2014–2015 koncertoval Jaromír se svými hosty Alešem Březinou alias Almelou (mandolína) a Lukášem Morávkem (trubka) na vernisážích i samostatných koncertech v České republice i v zahraničí. Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu, k němuž složil i známou píseň Půlnoční, již nazpíval Václav Neckář. Je autorem storyboardů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, Děti Duny nebo Grandhotel. Je autorem komiksu Bomber a Když nemůžeš, přidej (Emil Zátopek).

hejkalova.png

Markéta Hejkalová

- spisovatelka, nakladatelka, překladatelka z finštiny, ředitelka knižního veletrhu Havlíčkův Brod

Narodila se v Praze, od roku 1962 až do maturity v roce 1979 žila v Brně. Vystudovala finštinu a ruštinu na Filozofické fakultě univerzity Karlovy, pracovala jako nakladatelská redaktorka. V roce 1991 založila v Havlíčkově Brodě Podzimní knižní veletrh, který od té doby každoročně pořádá, v roce 1994 spolu s manželem Martinem Hejkalem založili nakladatelství Hejkal. V letech 1996 – 1999 pracovala jako konzulka a kulturní atašé na českém velvyslanectví v Helsinkách. Od roku 2006 je místopředsedkyní Českého centra PEN klubu a od roku 2009 je členkou mezinárodního výboru světového PEN klubu. Vede překladatelský seminář finské literatury na Masarykově univerzitě v Brně. Debutovala v roce 1988 novelou Mimo mysu, uveřejněnou ve sborníku Zelená sedma nakladatelství Mladá fronta. V devadesátých letech napsala (ještě pod dívčím jménem Markéta Pražáková) knihu pro děti Šli myšáci do světa a přeložila několik knih z finštiny. Od roku 2002 píše romány, v nichž se ženské příběhy často odehrávají v cizích zemích. Napsala také několik knih faktu a přeložila mnoho knih finské literatury, zejména díla Miky Waltariho a Arta Paasilinny. Její knihy byly přeloženy do angličtiny, němčiny, ruštiny, bulharštiny a albánštiny.

nikolaev.png

Petr Nikolaev

– režisér

Narozen 11. 5. 1957 v Praze, působil jako asistent v Čs. televizi (1976), v letech 1978-1984 vystudoval dokument na FAMU. Jeho školní filmy Schopen odveden (1979) a Praga caput regni (1980) mu vynesly ocenění studentskou cenou Maxim i podmínečné vyloučení ze školy. Po absolutoriu se oženil do Paříže, kde pracoval postupně jako hlídač dětí, malíř pokojů, zmrzlinář, lepič plakátů, režisér vzdělávacích filmů a pedagog na pařížské filmové škole ESRA. Debutoval komedií Báječná léta pod psa (1997) podle románu Michala Viewegha, pokračoval vězeňskou love story Kousek nebe (2005) podle novely Jiřího Stránského a undergroundovou legendou …a bude hůř (2007) podle románu Jana Pelce.Do 13. století je situována adaptace detektivky Vlastimila Vondrušky Jménem krále (2009), drama Lidice (2011) podle předlohy Zdeňka Mahlera syntetizuje osud jedince a vesnického společenství pod nacistickým terorem, Příběh kmotra (2013) vycházející z knižního trháku Jaroslava Kmenty, Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů (2013), sestřih čtyřdílného televizního dokudramatu, se vrací až k samým počátkům státnosti na našem území. Z perspektivy bilancování času a hodnot minulých i současných se nevymyká ani nejnovější vieweghovská komediální adaptace Vybíjená (2015), stejně jako připravovaná velkoprodukce o českých legionářích v Rusku.

taus.png

Viktor Tauš

– producent, režisér

Ještě jako student FAMU natočil inscenovaný dokument Eleanor Rigby z Malé Strany (1995), který byl úspěšně uvedený a vícenásobně oceněný na mezinárodních festivalech. Následoval první celovečerní film Kanárek, který kritika označila za "nejvýraznější debut desetiletí" a střihač Alois Fišárek byl za něj oceněn Českým lvem. V letech 2004-11 působil jako reklamní režisér vice než 70 reklamních spotů (Renault, Vodafone, O2, GE Money Bank, Unilever, Nestle a další). Se svým partnerem Michalem Kollarem v roce 2007 založil produkční společnost FogʼnʼDesire Films. V roce 2010 byl do kin uveden jeho druhý celovečerní film Sněženky a machři po 25 letech. V České republice film zaznamenal druhou nejvyšší návštěvnost za první víkend v novodobé historii. Jako producent se podílel na filmu Dům slovenské režisérky Zuzany Lilové, který byl oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2011. Jeho produkční společnost Fog'n'Desire Films zaštítila filmy jako Dům, Líbánky, Domácí péče, Červený pavouk nebo Rudý kapitán. V roce 2013 režíroval film Klauni, nominovaný na osm Českých lvů a čtyři Ceny české filmové kritiky. V současné době realizuje pro ČT seriál MODRÉ STÍNY.

jiracek_web.png

Václav Jiráček

– herec

Narodil se 28. září 1978 v Praze, vystudoval obchodní akademii, poté vykonával civilní službu v divadle ABC. V roce 2001 ho přijali na pražskou DAMU, kterou dokončil v roce 2009. Ještě během studií dostal hlavní roli ve filmu Jánošík, ale na svém kontě má řadu dalších filmů - Hodinu nevíš, Hlídač č. 47, Krev zmizelého, Lidice, Mamas & Papas, Jan Hus a Láska, soudruhu. Zahrál si také v seriálech Sanitka, Reportérka či Přístav. Je zakládajícím členem divadelního sdružení LETÍ a hostuje v Dejvickém divadle a v Divadle Na zábradlí. Je spolumajitelem kavárny a restaurace Nahoře a Dole a na festival přijede se svojí přítelkyní, fotografkou Natálií Denkrovou.

touslova.png

Iveta Toušlová

– moderátorka, cestovatelka

Narodila se ve Vimperku, její rodiče pochází z Šumavy, má o 13 let mladší sestru Andreu. Je svobodná, bezdětná. Chtěla být herečkou, ale nemoc hlasivek jí překazila plány. Vystudovala českobudějovickou pedagogickou fakultu, obor český jazyk, literatura a historie. Po studiích odjela na dva roky do Německa, aby se naučila jazyk. Po návratu pracovala v Jihočeských listech (Deníky Bohemia), dále pracovala v Rádiu Faktor a v Českém rozhlase. V České televizi pracuje od roku 1995, nejprve jako externí členka Redakce zpravodajství, potom jako krajská zpravodajka z jižních Čech. Moderovala Studio 6 (nyní Dobré ráno) Události a Události Plus. V současnosti moderuje Toulavou kameru a Rub a líc. Je autorkou a dramaturgyní pořadů Toulavá kamera, 13. komnata a Rub a líc. Zásluhu má také na vzniku pořadu Uvolněte se, prosím. S pány Podhorským a Maršálem sepsala knihy Toulavá kamera 1–15 a Toulavá kamera pro děti.

neff-(1).png

Ondřej Neff

– spisovatel a novinář

Ondřej Neff se narodil v Praze, je synem spisovatele Vladimíra Neffa. Jejich společným dílem je kniha vzpomínek Večery u krbu z roku 1986. Ondřej Neff vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky UK v Praze. Posléze pracoval v nakladatelství Albatros a v obchodním domě Kotva jako propagátor. V letech 1975 - 79 pracoval v ÚLUV (Ústředí lidové umělecké tvorby) jako fotograf, 1979 - 85 byl redaktorem v deníku Mladá fronta, 1987 - 89 byl redaktorem Kmenu, 1990 - 93 šéfredaktorem časopisu Ikarie a 1990 - 94 redaktorem deníku Mladá fronta Dnes. Od roku 1999 se věnuje digitální fotografii, v roce 2002 se podílel na založení Institutu digitální fotografie, kde přednáší i fotografickou techniku a tvorbu. V roce 1995 na Bohemiaconu navázal kontakt s komunitou internetu a stal se členem okruhu spolupracovníků sci-fi webzinu Amber-Zine. 23. dubna 1996 založil Ondřej Neff první český internetový deník Neviditelný pes, od června téhož roku převzal internetovou verzi Softwarových novin a do června 1997 ji vedl jako týdeník. V roce 1999 založil Ondřej Neff specializovaný webzine věnovaný digitální fotografii DigiNeff. V současné době se profesně věnuje internetu, avšak vrátil se i k literární práci. Žije s herečkou Ljubou Krbovou ve vesnici Zvole.

krbova.png

Ljuba Krbová

– herečka, fotografka, spisovatelka

K herectví ji přivedla touha stále se učit a poznávat. Ještě za studií na Státní konzervatoři v Praze se prosadila rolí v seriálu Zkoušky z dospělosti. Od té doby prošla několika pražskými divadelními scénami a zahrála si mnoho filmových rolí, například ve snímcích Anděl s ďáblem v těle, Holčičky na život a na smrt, Helimadoe, Lotrando a Zubejda nebo Experti. Ljuba Krbová je ale vnímána především jako seriálová herečka. Objevila se mimo jiné ve Třetím patře, Přítelkyních z domu smutku, Hříchách pro pátera Knoxe, Životě na zámku, Místě nahoře, Třech králích, Místě v životě, Bazénu či v Ulici. V současné době hostuje například v pražském Divadle Bez zábradlí nebo ve Strašnickém divadle (bývalé Divadlo Solidarita). Často ji oslovují i dabingová studia. Její hlas zazněl například ve filmech Tootsie, Kleopatra, Kočka na rozpálené plechové střeše, Táta v sukních, Oko za oko, Návrat do budoucnosti, Terminátor, Kill Bill i v mnoha dalších titulech. Ve svém volném čase pobývá nejraději v přírodě, kde relaxuje při sportu i při práci na zahradě. Málokdo o ní ví, že se již přes deset let zabývá čínským bojovým uměním. Nejprve se zaměřila na tchaj-ťi, později přešla k dynamičtějšímu wu-šu. V roce 2001 dokonce obsadila 14. místo na 6. mistrovství světa ve wu-šu. Spoustu let se věnuje také charitativní činnosti (například projekt Múzy dětem).

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft