Hudebníci

niemela.png

Lucie Niemelä


Děvče z hornického regionu se prosadilo ve Finsku. Lucie Niemelä pochází z Orlové, tam začala v jedenácti letech hrát na klavír, zpívat a skládat písničky. V patnácti letech poprvé slyšela finštinu a zamilovala se do ní. O rok později už jela do Finska na jazykový kurz. Později se tam přestěhovala a provdala se za finského hudebníka. Písničky z mládí dlouho ležely v šuplíku, ale nakonec je vytáhla. „Vystudovala jsem v Helsinkách univerzitu, pak jsem pracovala v kanceláři. To mě odrovnalo. Pochopila jsem, že mé srdce patří hudbě,“ vzpomíná na dobu, kdy byla hudba jen její koníček. Vydala CD ve Finsku i v Německu a chystá se dát o sobě vědět i v Česku.

jaromir99.png

Jaromír 99


Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem kultovní komiksové trilogie Alois Nebel. Jako scenárista a hlavní výtvarník se podílel rovněž na její úspěšné stejnojmenné filmové adaptaci (2011), která získala cenu Evropské filmové akademie v kategorii nejlepší animovaný film. Je autorem komiksu Bomber, k němuž natočil soundtrack s kapelou Jaromír 99 &The Bombers a rovněž je zakládajícím členem kapel Priessnitz a Umakart. Projekt Kafka Band je živým soundtrackem k jeho nejnovějšímu výtvarnému dílu, komiksové adaptaci románu Zámek spisovatele Franze Kafky, za který byl Jaromír 99 nominován na nejprestižnější americké komiksové ocenění "Cena Willa Eisnera 2014" v San Diegu. Ve svém aktuálním hudebním projektu, kde ho doprovází také kytarista A. M. Almela (Ecstasy of St. Theresa, Kafka Band, Ille, Johannes Benz, Photolab) a trumpetista Lukáš Morávek (Priessnitz), hraje Jaromír 99 jak své písně, psané pro vlastní projekty, tak pro jiné interprety, jako je například Václav Neckář. Písně jsou ale představeny ve formě, ve které byly napsány, tedy dříve, než se dostaly do rukou producentů a začaly být postupně měněny. Například Jaromírova slavná Půlnoční zde zaznívá tak, jak původně vznikla.

 

stivin.png

Jiří Stivín


Významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman). Studoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na zobcovou flétnu. Věnuje se tvorbě hudby pro film a divadlo. Pravidelně na konci listopadu organizuje koncert k poctě sv. Cecilie v Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde vedle tradičních barokních skladatelů dává prostor improvizaci s nečekanými hudebními i vizuálními vstupy. Založil všeobecně prospěšnou společnost "Centrum pro improvizaci v umění" ve Všenorech u Prahy, zde se pořádají improvizační víkendy zaměřené na hudební, výtvarné a multimediální aktivity. Pořádá koncerty pro školy, ve kterých využívá videoprojekci a předtočené doprovody. V poslední době se věnuje také dokumentární filmové tvorbě a fotografii. V roce 2007 mu tehdejší prezident republiky Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
   

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft