Cestovatelé a dobrodruzi

horky.png

Petr Horký

- režisér dokumentarista, moderátor, cestovatel, producent

Od roku 1994 působil jako moderátor v České televizi Brno, od roku 1996 v České televizi Praha. V roce 1996 založil s Miroslavem Náplavou sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Incognita, které se zaměřuje na mapování takových míst světa, jež se mění natolik dynamicky, že je v jejich původní podobě už nikdy neuvidíme. Je pořadatelem cestopisné přehlídky filmů s řadou besed WorldFilm, spolupořadatel české odnože kanadského festivalu horolezeckých a outdoorových filmů BANFF a spolupořadatel Festivalu cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá země. Také je autorem asi 80 dokumentárních filmů (např. cyklus Neznámá země, Světozor – Madeira, několik dílů cestopisného cyklu Na cestě, Česká republika – Země divoké přírody, cyklus z lékařského prostředí Alchymie bytí a Teleapatyka, seriál Umění oplodnění), autor a spoluautor knih Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let, Neznámá země, Cuba Libre, Honba za obřím červem a Zpráva o cestě na severní pól, Albánie – kráska se špatnou pověstí, CestoSpisy a Filmaři Hanzelka a Zikmund.

bubak.png

Oldřich Bubák

- cestovatel, fotograf, spisovatel, polárník a dobrodruh

Vystudoval strojní fakultu na ČVUT v Praze. V průběhu několika desítek let navštívil 170 států a nejopuštěnějších míst světa. Má za sebou mimořádné výkony v extrémních oblastech Arktidy a Antarktidy i řadu úspěšných výprav či mezinárodních expedic: North Pole Light Expedition (1996), South Pole Milenium Expedition (1999), Přechod Baffinova ostrova, Amundsenovu cestu tzv. Northwest passage (2007), Špicberky, Grónské ledovce, Beringovo moře, Ostrov sv. Vavřince, Ohňovou zemi, Patagonii, atd. Je zakladatelem ojedinělého projektu Z pólu na pól. Stal se prvním Čechem, který došel na severní a jižní pól pěšky na lyžích. Mezi jeho nejoblíbenější lokality patří buddhistické země. Za dlouholetou činnost průvodce získal od nepálské trekingové společnosti Royal Mountain Trek and Travel jako jeden z mála lidí na světě statut profesionálního tour leadera pro Himálaj, Nepál, Tibet, Sikkim, Bhútán atd. Publikuje v českých i zahraničních časopisech, spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí. Je autorem řady knih: Doteky konců světa, Ve stínu Everestu – růženec emocí dobrodruha a jiné.

priban.png

Dan Přibáň

- filmař, novinář, cestovatel

Cestovatel, filmař a novinář Dan Přibáň je autorem dokumentárních cestopisných filmů, vytrvalým propagátorem vědy a techniky a člověkem, který rád přijímá velké výzvy. S minimálním technickým vybavením projel trabantem Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku a Tichomoří. V duchu kréda „cesta je cíl“ rád připomíná, že „kudy“ a „jak“ jsou při cestování důležitější než „kam“. Jeho film Trabantem napříč Afrikou se dlouhodobě drží mezi nejlépe hodnocenými českými filmy na portálu ČSFD.cz.

svec.png

Michal Švec

- překladatel, propagátor a předseda SKANDINÁVSKÉHO DOMU

Magistr v oborech finština a klasická archeologie, v roce 2006 a 2010 byl na studijních pobytech ve Fisku (Helsinkách a Korpilahti). Působí jako překladatel a tlumočník z/do finštiny. Od roku 2008 je lektorem finštiny ve Skandinávské jazykové škole. Od roku 2006 pracuje ve Skandinávském domě a je jeho předsedou. Skandinávský dům z. s., je českou neziskovou organizací, která plní roli institutu zaměřeného na prezentaci kultury zemí evropského severu. Pořádá literární akce, filmová promítání, odborné a populární přednášky, výstavy, koncerty a další vzdělávací i osvětové aktivity. Také má na starosti provoz informačních webových stránek, profilů na sociálních sítích a Knihovny Skandinávského domu se specializovaným fondem severských literatur. Skandinávský dům z. s. je samostatná a nezávislá organizace. V naplňování cílů své činnosti úzce spolupracuje s velvyslanectvími severských zemí v Praze a celou řadou českých i zahraničních, především kulturních institucí.

svaricek.png

Rudolf Švaříček

- cestovatel, filmař, majitel CK Livingstone, dobrodruh, fotograf

Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežením na polární kruh), Marco Polo (napříč Asií), Hedvábná stezka (rok a půl asijskými státy), Živá Afrika (napříč Afrikou v modulu Tatry). Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie a ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy (český prvovýstup na Carstensz). Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností, pořádá happeningy. Extrémní dobrodruh, zároveň šarmantní společník a obratný diplomat. Gejzír myšlenek a nápadů s abnormálním nasazením a výdrží.

prusa.png

Jiří Pruša

- letec, cestovatel

Má za sebou kariéru úspěšného manažera v oblasti civilního letectví v Česku i v Evropě, vybudoval úspěšný globální distribuční systém Galileo, vydává časopis o letectví Flying Revue. Velmi intenzivně se věnuje létání v malém sportovním letadle, za sebou má několik úspěšných misí po celém světě. Při některých z nich spolupracoval s portálem iDNES.cz, naposledy když mapoval evropské ostrovy nebo alpská zimní střediska. V březnu 2016 s Petrem Nikolaevem točili v rámci expedice Karibik 2016 z letadla ostrovy Karibského moře. Napsal řadu knih na téma letectví, kromě nich stojí za pozornost i lehkým perem psaný slovník Abeceda reálného socialismu.

vins_orez.png

Matouš Vinš

- cestovatel, spisovatel, autor TRAVEL BIBLE

„Cestuji, píšu o tom, natáčím a fotím.“ Díky digitálnímu nomádství se mu dle jeho slov doslova otevřel svět. Zamiloval si Laos a Írán, rád se vrací do Holandska, Kodaně a Berlína a jeho vysněnými zeměmi jsou Bhútán a Zéland.

novak_orez.png

Petr Novák

- cestovatel, spisovatel, autor TRAVEL BIBLE

Cestování je pro něho drogou. Postupně mu přizpůsobil osobní i pracovní život. Je tvůrce funkčních webů, autor kurzu TravelHackingu. Jeho cílem je každý rok navštívit minimálně jednu zemi, ve které nikdy nebyl. Na cestách tráví několik měsíců z roku.

henychova_NOVE.png

Jana Henychová

- musherka

Několikanásobná mistryně České republiky a dvojnásobná mistryně Evropy v závodech psích spřežení (mushing). Jako první Češka se zúčastnila nejnáročnějšího Evropského závodu Finnmarksløpet se startem a cílem v norské Altě. Letos dokončila tento závod na 1000 km a stala se tak první cizinkou, která kdy tento norský závod zvládla. Finnmarksløpet je nejseverněji položeným závodem psích spřežení na světě. Svojí délkou a náročností se řadí mezi nejnáročnější závody tohoto charakteru na světě, jako jsou Iditarod a Yukon quest pořádané na americké Aljašce. Díky manželovi Rodneymu se malému rodinnému podniku v Horním Maxově rozšířila klientela o mezinárodní návštěvy. Přibyly smíšené rodiny, jejichž děti mluví plynně několika jazyky. Novinkou letošní zimy jsou tak třídenní pobyty s polárními psy a angličtinou pro děti. Vyjížďky, které manželé vyučují, lze provozovat prakticky celý rok. Od podzimu se tu jezdí se psy na kárách, ale lidé chápou ježdění se psy jako zimní sport, tedy v zimě je pro Janu a Rodneyho přirozený vrchol sezony.

lycka.png

Zdeněk Lyčka

- polárník, diplomat, spisovatel

Zdeněk Lyčka (1958) vystudoval systémové inženýrství na VŠB v Ostravě a moderní filologii se specializací dánština-angličtina na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Před sametovou revolucí pracoval jako programátor, v roce 1990 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1991–1996 působil na československém (českém) velvyslanectví v Kodani, v letech 1998–2002 byl ředitelem Českého centra ve Stockholmu a v letech 2008–2013 velvyslancem České republiky v Dánsku. Od srpna 2015 do června 2016 byl generálním ředitelem Českých center. Překládá severskou a angloamerickou literaturu a věnuje se autorskému psaní. Spolu s Violou Somogyi získal tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna 1998 za překlad Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena. V českých, dánských, grónských, švédských a amerických médiích publikoval desítky článků a statí se severskou, kulturní a krajanskou tematikou. V létě jezdí na mořském kajaku a v zimě na běžkách. Čtrnáctkrát absolvoval Vasův běh ve Švédsku a v roce 2010 Arctic Circle Race v Grónsku. V roce 2011 přešel na lyžích grónský ledovec. V roce 2014 dojel na kajaku z Prahy do Severního moře a v letech 2015-16 splul na dvě etapy na kajaku Dunaj od pramene v Donaueschingenu v Černém lese až do delty na ukrajinském pobřeží Černého moře (celkem přes 2800 km).

moderatori_radova.png

Lucie Radová

cestovatelka, blogerka 
Od přírody nezdravě zvědavý tvor, což v ní již od útlého dětství bylo podporováno rodiči. Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze. Žila, studovala a pracovala v Anglii, Francii, Německu, USA a Španělsku. Procestovala Střední Ameriku, sama absolvovala čtyřměsíční cestu kolem světa. “ Na cestu kolem světa jsem první měsíc vyrazila s přítelem a zbytek měl dopadnout tak, že se na jednotlivých místech potkám se svými dalšími přáteli. Jenže znáte to, sliby u piva. Tak jsem cestovala úplně sama, a to bylo vůbec to nejlepší, co mě mohlo potkat. Lidsky mě to změnilo a velmi zklidnilo. Cestovala jsem 4 měsíce. V Africe třeba na Madagaskaru, to bylo skvělé. Japonsko, Vietnam, Kambodža, Indonésie, celá Střední Amerika, Mexiko, Guatemala, Nicaragua, Kostarika, Panama, potom třeba Chile, Argentina, Velikonoční ostrov, Réunion nebo Špicberky.“  Následněpracovala jako redaktorka zpravodajství TV Prima. V současné době připravuje a moderuje cestovatelský pořad Travel Journal na HD+. Pro magazín Koktejl píše cestopisy a horlivě přidává příspěvky o cestování na svůj blog www.luckycesta.cz.

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft