Hosté a účinkující | 2017

stingl.jpg

Miloslav Stingl

- cestovatel a spisovatel, hlavní hvězda festivalu

Cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl procestoval 150 zemí a teritorií celé planety. Stal se celosvětově uznávaným spisovatelem, který prostřednictvím studia domorodých kultur přibližuje milionům lidí svět za hranicemi jejich země. Své výzkumy uveřejnil ve 43 knihách, které vyšly v 35 jazycích ve 240 vydáních v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků a patří mezi vůbec nejúspěšnější české spisovatele všech dob. Biografie, sepsaná Adamem Chroustem, získala Magnesii Literu v kategorii nakladatelský počin.
Je jediným Čechem, jehož přijal indiánský kmen za svého náčelníka.

Program: Proměny času za posledních 50 let

V talk show nazvané „Proměny času za posledních 50 let“ Dr.Miloslav Stingl přiblíží své nezapomenutelné zážitky spisovatele, etnografa a cestovatele. 
PÁTEK 6.10., 19:15, SÁL ORPHEUM 

audy.jpg

Marek Audy

- speleolog a 3D fotograf  

Od dětství se věnuje speleologii. Od konce 80. let organizuje speleologické expedice do zajímavých krasových oblastí celého světa. Je objevitelem nejdelších pískovcových jeskyní světa.
Vedle vlastní explorace nových jeskynních systému se věnuje fotografování a stereoskopii (3D). Jako náš největší specialista na podzemní fotografii dokumentoval řadu mezinárodních speleologických objevů. V současné době je předsedou České speleologické společnosti.

Program: České objevy největších jeskyní světa

Série 15 výzkumných výprav do neprobádaných míst stolových hor Guayánské vysočiny přinesla mimo jiné dramatické zážitky z expedice na Akopán, seznámení s mysteriózní krajinou tepuí či domorodci z etnika Taurepan. V rámci přednášky vás čeká unikátní 3D projekce!!!
SOBOTA 7. 10. 16:45, SÁL MATTONI  

jensen.jpg

Běla Jensen

prezidentka dětského hnutí Na vlastních nohou  

Běla Gran Jensen je Češka, která roku 1969 emigrovala do Norska. Po listopadu 1989 se poprvé po dvaceti letech vrátila do Československa a roku 1990 založila Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka, dobrovolnou humanitární a mírovou organizaci, v níž děti pomáhají jiným dětem. V hnutí pracují dnes tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách. I na Slovensku, v Norsku, Polsku, a v Kanadě zapustilo své kořeny. Děti malují vánoční přání, získávají finanční prostředky organizováním Stonožkových týdnů, pořádají sbírky na pomoc nemocným a postiženým dětem v Česku i v jiných zemích světa. Práce paní Jensen a jejích Stonožkových dětí byla mnohokrát oceněna.

Program: Na vlastních nohou – Stonožka s paní Jensen

Charitativní dražba obrazů stonožkových dětí, jejíž výtěžek poputuje na výzkum léčby a podporu boje s Crohnovou nemocí, zánětlivého onemocnění trávícího ústrojí. 
SOBOTA 7. 10., 13:15 HOD., SÁL HELMER 

juracka.jpg

Petr Jan Juračka

- fotograf a dronoperátor

Petr Jan Juračka je vědecký pracovník z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se kromě popularizace vědy věnuje profesionální fotografii mikrosvěta. Na svém kontě má několik krátkých přírodovědných filmů. Jejich úspěch Petra dovedl až k vlastnímu popularizačnímu pořadu v TV Nova (Magazín Víkend) Petrova divočina. Velmi intenzivně se věnuje leteckému filmu pomocí rádiem řízených dronů. Je ambasadorem značek Nikon a DJI pro český trh.

Program: Workshop – časosběrná videa 

Svět se díky internetu výrazně zrychlil. Jeho hlavním obsahem jsou fotografie a videa, které umí sdělit divákovi mnoho informací ve velmi krátkém čase. A právě o takových fotografiích a videích bude řeč. Velmi oblíbeným prvkem těchto videí jsou totiž časosběry - zrychlené filmové sekvence dějů, které jsou našim očím jinak skryty (tedy videa zobrazující velmi pomalé děje, jako např. plynoucí mraky či rozkvétající rostliny). Přijďte si sami časoběr zkusit na vlastní kůži! Poznáte, že na to také máte!
NA WORKSHOP JE NUTNÉ SE PŘEDEM REGISTROVAT! KAPACITA JE OMEZENA. Více informací na info@tour-film.cz nebo u hostesek na infopřepážce.
PÁTEK 6. 10., 15:30, SÁL HELMER

karaskova.jpg

Kateřina Karásková

- cestovatelka a malířka

Vystudovala práva, ale už 14 let cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. Inspirují ji domorodé kultury, silné ženy a problémy rozvojového světa. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a eko zemědělské projekty. Mezitím hledala po světě kmeny, v nichž mají hlavní slovo ženy. Napsala o nich knihu Kde ženy vládnou.

Program: Kde ženy vládnou 

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost. Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy! Kateřina vás zavede do čtyř velmi neobvyklých kultur. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.
SOBOTA 7. 10., 16:30, SÁL HELMER

kolbaba.jpg

Jiří Kolbaba

- fotograf

Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba vyjíždí každý rok na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Vozí textový a obrazový materiál, který pravidelně zpracovává do veřejných a mediálních projektů. V Česku i zahraničí organizuje tématické fotovýstavy o krásách světa. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. 

Program: Fotograf na cestách – splněný sen

V tomto nestandardním pořadu představí cestovatel množství snímků přírody, lidských tváří, zvířat a situací ze všech šesti kontinentů planety. Exotický výlet objasní specifika některých oblastí, přiblíží subjektivní pocity autora při snímání fotografií a přirozeně motivuje diváky k jejich vlastním cestovatelským projektům a fotografování. Večer plný inspirací mimo jiné objasní mechanismy globálního cestování a zásady kompoziční tvorby.
SOBOTA 7. 10., 16:00, SÁL ORPHEUM 

kotek.jpg

Vojta Kotek

- herec a režisér

Herec, dabér a režisér Vojta Kotek se stal známým rolemi ve filmech Snowboarďáci a Rafťáci. Objevil se i ve snímcích Venkovský učitel, Tobruk a celé řadě dalších. Jeho režisérským debutem byl (kromě studentských filmů) dokument Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny. Mezi návštěvníky kin slavil úspěch jeho film z roku 2015 Padesátka.

Program: Český prvovýstup na Altaji

Expedici českých dobrodruhů za pojmenováním jedné kavkazské hory vedl nejlepší český horolezec Radek Jaroš. V týmu byli členové Divadla Járy Cimrmana. Vojta Kotek je režisérem filmu Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny, který tuto výpravu zaznamenal a v rámci přednášky jej budete moci zhlédnout.
SOBOTA 7. 10., 13:00, SÁL ORPHEUM 

jaros.jpg

Radek Jaroš

- horolezec

Radek Jaroš je nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec. Specialista na expedice v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. V roce 2014 Radek úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se do síně slávy světového horolezectví. Stal se prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tímto způsobem získal Korunu Himálaje.

Program: Český prvovýstup na Altaji

Expedici českých dobrodruhů za pojmenováním jedné kavkazské hory vedl nejlepší český horolezec Radek Jaroš. V týmu byli členové Divadla Járy Cimrmana. Vojta Kotek je režisérem filmu Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny, který tuto výpravu zaznamenal a v rámci přednášky jej budete moci zhlédnout.
SOBOTA 7. 10., 13:00, SÁL ORPHEUM 

kovy-(1).jpg

Karel Kovář alias Kovy

- youtuber

Karel Kovář, známý jako Kovy, je český youtubervloger a student. V současnosti má na svém hlavním YouTube kanále přes 577 tisíc odběratelů. Jeho nejsledovanější video je parodie na píseň Despacito, které brzy přesáhne 5mil. zhlednutí. Vyhrál v anketě Bloger roku 2016. Časopisem Forbes byl označen za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích v roce 2016 a poté se v roce 2017 objevil na dvacátém místě žebříčku „30 pod 30“, uvádějícím 30 nejtalentovanějších Čechů ve věku pod 30 let vybraných tímto časopisem.)

Program: Já jsem youtuber

Jak funguje YouTube scéna u nás i v cizině, co jsou YouTube spaces, zda a jak se dá prosadit u nás i v zahraničí? Co dá youtuberovi pobyt v USA, jak moc ovlivňuje YouTube jeho život, jaká jsou úskalí a radosti získané slávy? Být YouTuber neznamená natočit 10 minut trapných řečí a pak sklízet likes a mraky peněz od agentur a sponzorů. Jsou videa, která autor vymýšlí týden a pak dva dny od rána do večera natáčí, stříhá, titulkuje...  
SOBOTA 7. 10., 11:30, SÁL ORPHEUM 

navara.jpg

Miroslav Navara

- novinář

V cestovním ruchu působí od roku 1965 – jako novinář, publicista a specialista na komunikaci a propagaci. Viceprezident Mezinárodní federace novinářů a publicistů cestovního ruchu (FIJET – 1965-2015), České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press (dříve Klub FIJET ČSSN) a Světového sdružení médií cestovního ruchu World Travel Media Guild. Navštívil celkem 73 zemí. Je držitelem ceny Zlaté pero turistiky v mezinárodní novinářské soutěži (1979), ceny Airone dell´ amicizia (Itálie-Tourfilm 1992) a Premio Speciale Amici di Lignano (2008).     

Program: 50 let Tourfilmu

Miroslav Navara je živou součástí celého padesát let trvajícího příběhu festivalu Tourfilm - prvního a nejdéle fungujícího filmového festivalu na světě, který se věnuje cestovatelské tématice. Letošní jubileum umožňuje zavzpomínat na výjimečné milníky v dějinách festivalu - jak festival fungoval za komunismu? Jak se do desítek let fungování této akce (a do srdcí návštěvníků) vepsal už legendární ředitel a pořadatel celé akce Dr.Josef Schütz? Jaké byly největší hvězdy uplynulých let, jako Erich Von Daniken, Michael Palin, Reinhold Messner anebo Jane Goodall. Stejně tak bude Miroslav Navara vzpomínat i na zážitky ze zákulisí – víte, kolik korun se propilo v prvních ročnících? Proč  jeden z prvních pořadatelů po skončení akce raději emigroval...?
SOBOTA 7. 10., 12:45, SÁL MATTONI 

prochazka-(1).jpg

Martin Procházka

fotograf

Specializuje se na focení a natáčení zvířat na souši i pod hladinou. Pravidelně své snímky a příběhy prezentuje v českých časopisech a je autorem více než desítky fotografických výstav. Své dílo prodává do celého světa. Kromě jiného má dar poutavě přednášet dětem i studentům, stejně jako široké veřejnosti na cestovatelských festivalech a v sálech po celé České republice. V posledních letech se osvětou snaží pomoci záchraně žraloků.

Program: Krásy české divoké přírody

Mnoho lidí hledá krásu přírody daleko ve světě, ale netuší, že naše malá země má take co nabídnout. A není toho zrovna málo! Podzimní barvy a zvuky jelení říje na horách, kde si králové přírody drží harémy a podstupují tvrdé souboje - o samice, o ženské! Nebo jarní dlouhé čekání, kdy po soumraku opouštějí své domovy jezevci a lišky s mláďaty, která si za tmy hrají „před domem". Není nad zimní pochůzky na horách v hlubokém sněhu, kde pátráme po velkých šelmách, jako je vlk, rys nebo medvěd. Vítejte v české divočině!
​SOBOTA 7. 10.,11:15, SÁL MATTONI 

revail.jpg

Jan Révai

herec a tanečník

Vyučil se automechanikem, od mládí se však věnoval tanci. Strmě stoupající kariéru zahájil vítězstvím v konkurzu na tanečníka do muzikálu Drákula. Vystupoval v řadě dalších muzikálů, např. Carmen, Cats, Hair, Johanka z Arku, Pomáda, Romeo a Julie, pravidelně se objevuje před televizní i filmovou kamerou českých i světových produkcí, hraje v divadle. Od roku 2012 je porotcem v televizní soutěži StarDance ...když hvězdy tančí.

Program: Moto cestou necestou

Herci Pavel Liška a Honza Révai vyrazili na začátku roku 2015 na měsíční cestu po Latinské Americe. Na motorkách ujeli tisíce kilometrů: přes chilskou poušť Atacama, na Altiplánu přejeli největší solnou pláň světa Salar de Uyuni až k nádhernému jezeru Titicaca v Andách. Koupali se v Pacifiku, lapali po dechu v 5000 metrech nad mořem, zjistili, jak chutná benzín a že vyrazit si motorkou přes písečnou poušť vyžaduje fištróna. Co na cestách zažili a jaké mají další plány?
​PÁTEK 6. 10., 14:45, SÁL ORPHEUM  

rudolf.jpg

Vilém Rudolf

polárník

Významný český polárník. První Čech, který došel pěšky na severní i jižní pól.
Má za sebou mnoho dalších cest do polárních krajů: pobyt na české polární stanici v Antarktidě (1997), výpravu na Antartický polostrov a přilehlé ostrovy (1998), polární expedici na Špicberky, Baffinův ostrov, expedici k ostrovu Jan Mayen, několikrát navštívil Grónsko. Toulal se také Aljaškou a v okolí řeky Mackenzie.

Program: Mrazivé horizonty

O krásách mrazivých expedic povypráví jeden ze dvou českých polárníků, kteří mají dobytý jižní i severní pól. Co jej tam táhne? Co všechno se dá zažít při potápěčské expedici do Antarktidy? V čem se liší oba světové póly, co se odehrává v člověku, když je v nelidském mrazu odkázán jen sám na sebe..?
SOBOTA 7. 10., 14:30, SÁL ORPHEUM   

srdcari.jpg

Srdcaři.cz

Lucie Výborná / Miroslav Náplava / Jan Tutoky /Ondřej Hošek

Srdcaři jsou všichni, kteří své činnosti dávají nadhodnotu tím, že ji dělají především „srdcem“. A také ho v něm kus nechávají. Je jedno, v jakém oboru lidské činnosti se pohybují.
Již před 10 lety se dali dohromady moderátorka Lucie Výborná, cestovatel a spisovatel Mirek Náplava, kameraman mohutné postavy Honza Tutoky a později i kameraman Ondra Hošek, aby společně naplňovali své motto: „Světem na hlavě, po hlavě, bezhlavě… ale vždycky srdcem.“

Program: Srdcaři v Africe po stopách H+Z

Letos je to 70 let, co Zikmund a Hanzelka vyrazili na svoji africkou expedici. Ve stejný rok přichází filmový štáb Srdcaři.cz s televizním seriálem, který ukazuje Afriku dneška: zátah na pytláky, záchranu levharta, potápění s krokodýly anebo s velkým bílým žralokem, létání s paraglidem či putování po vrcholech Dračích hor. 4 roky práce, 37 000 kilometrů expedičním autem.
PÁTEK 6. 10., 17:45, SÁL ORPHEUM 

svaricek_orez.jpg

Rudolf Švaříček

- cestovatel a dobrodruh

Dobrodruh s širokým záběrem aktivit. Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie, ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy (český prvovýstup na Carstensz).
Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností či happeningy.

Program: Dva měsíce plné extrémů i kuriozit

Nejposvátenější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Unikátní nebeský pohřeb, kdy se tělo seká supům… Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína s největšími stavbami světa... Velká zeď a malé duše... Posvátné hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan a prý nejkrásnější hora světa - Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa... Ochutnáme odlišné světy...!
SOBOTA 7. 10., 10:00, SÁL ORPHEUM 

touslova.jpg

Iveta Toušlová

- moderátorka

Iveta Toušlová, oblíbená autorka a moderátorka pořadů České televize -  13. komnata, Gejzír, Rub a Líc a hlavně populární Toulavá kamera. Žena, která podle odborníků na cestovní ruch naučila Čechy opět se toulat po Česku. Ona sama pak o sobě říká, že je hlavně sběratelkou příběhů. Řadu z nich také vetkla do svých knih.

Program: Toulavá kamera na cestách za krásami ČR

Televizní pořad Toulavá kamera jako zásadní fenomén českého mediálního světa.  Autorka tohoto slavného cyklu tak obrátila pozornost veřejnosti zpět k České republice a každé nové vydání ukazuje, jak je naše země krásná a mnozí naši obyvatelé jedineční. Dopřejte si setkání s výjimečnou ženou a poslechněte si, co zažívá během natáčení, jak se připravuje televizní cyklus, co je důležité mít na paměti, aby vznikly i další tak  úspěšné cykly, jaké Iveta vytváří: Gejzír, 13. komnata anebo Rub a líc.  
SOBOTA 7. 10., 18:15, SÁL MATTONI 

trestik.jpg

Tomáš Třeštík

- fotograf

Kdo sleduje veleúspěšný fcb profil osobitého muže a slavného fotografa ví, že nás čeká pozoruhodné setkání. Jak představil sám sebe pro potřeby festivalového katalogu? „Reklamní a portrétní fotograf, umělec života. Umím to pěti slovama, dobrý, ne?" 

Program: Povídání s Tomášem Třeštíkem + beseda nad fotkami účastníků

Unikátní příležitost pro všechny milovníky kvalitní fotografie, dokonce i pro  fotografy, kteří díky miniworkshopu budou mít možnost dovědět se něco z dílny úspěšného tvůrce a diskutovat nad vlastními snímky.
„Povídání o tom, co fotím a proč. Jak fotím, když cestuji. Následně by se účastníci mohli na chvíli rozejít a fotit, abychom se pak setkali nad jejich fotkami z Varů, je to ok?" 
SOBOTA 7. 10., 14:15, SÁL MATTONI 

manzele_skoda100.jpg

Jana a Dan Urbanovi

- cestovatelé

Jana a Dan Urbanovi jsou manželé a mají zásadní výhodu - oba jsou nadšení cestovatelé a cesta je pro ně důležitější než cíl. Se svou Barčou (Škoda 100) vyrazili na svou životní expedici, která zdaleka nekončí první asijsou výpravou.
"Cestování jako dřív, bez GPS a hotelů."

Program: Dokola kilem – Asijská etapa

Jak se dá doma na koleni a bez garáže vyrobit prakticky od nuly expediční speciál (Škoda 100) a jak se připravuje velká cesta? Janě a Danovi se podařilo projet celkem 15 zemí - 16 475 km. Na vlastní oči poznali život v Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu a v dalších zemích. Nevšedních zážitků během cesty měli nepočítaně... 
SOBOTA 7. 10., 11:45, SÁL HELMER 

djc.jpg

Divadlo Járy Cimrmana: Blaník


Výjimečná událost, unikátní příležitost! Legenda naší divadelní historie, pilíř českého osobitého humoru - Divadlo Járy Cimrmana přijede do Karlových Varů! V místě konání hlavního festivalového programu, v Grandhotelu Ambassador, se velký sál během sobotního večera promění v divadelní prostor, kde bude odehrána hra Blaník. Vstup zdarma - ovšem pouze pro ty, kdo získají vstupenky během programu festivalu při jednotlivých soutěžích, nebo se zapojí do soutěže na webu

SOBOTA 7. 10., 19:30, SÁL ORPHEUM 

Partneři festivalu

Mpmr CzechTourism Karlovy VARY Karlovarský kraj Cifft